Skip to main content

Kyckling med krämig bönotto

 Lonneberga lårfile bönotto 780

Recept: Gabriel Jonsson, ambassadör Lönneberga och Sveriges mästerkock 2019.

Kyckling med krämig bönotto

Här kompletterar vi vår smakrika lårfilé med bönor som vi tar till en helt ny nivå i en härlig bönotto. Det formligen osar vardagsklassiker om denna, och det går snabbt att laga också.

4 portioner, tillagningstid: 30 min

  • 1 förpackning Lönneberga Kyckling Lårfilé, 630 g
  • 2 schalottenlökar
  • 800 g stora vita bönor
  • 1 msk kycklingfond (koncentrerad)
  • 1 tsk vitvinsvinäger
  • 2 dl crème fraiche
  • 1 kruka körvel
  • 1 kruka persilja
  • 10 körsbärstomater
  • salt och peppar
  • olivolja

Kycklingen

Salta och peppra kycklingen runt om. Lägg den på grillen direkt värme tills den får fin färg. Vänd den så den blir fin på bägge sidorna. Flyttade sedan den till den delen av grillen som inte har någon värme dvs indirekt grillning. Kycklingen är klar när innertemperaturen är ca 72 grader.

Bönotto

hacka schalottenlöken fint, hetta upp olivolja i en kastrull och stek löken mjuk - men den ska inte ta färg. Låt de vita bönorna rinna av ordentligt i ett durkslag, och tillsätt dem till löken tillsammans med kycklingfond, vinäger och crème fraiche. Låt sjuda i någon minut. Dela tomaterna i kvartar och lägg i. Hacka örterna fint och vänd ner dem i slutet, men spara lite till garnering.

Servering

Servera i en lite djupare tallrik med bönorna i botten och fint skuren kyckling ovanpå.

Gabriels tipsar

udda tal upplevs ofta trevligare på tallriken, så dela din kyckling i fem delar hellre än fyra eller sex.

Med insipration från Lönneberga


Grillrecept
TIPSA GRILLBLOGGEN

Skicka dit favoritrecept till oss på Grillbloggen. Skicka gärna bilder som du har tagit också.

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.