Har du en god JUL? Det är inte alla som har det...
I den miljö som jag på Grillbloggen verkar i finns det mat i överflöd. Mässor som delar ut mat till höger och vänster, grilltävlingar där mat i drivor tillagas för domarna, grillevent där alla cateringföretag levererar för mycket mat för det värsta som kan hända är att maten tar slut. Man tar mat för givet. Att då försöka sätta sig in i tanken att knappt ha julmat är svårt. Samtidigt så handlar det inte bara om mat utan också om att bry sig om våra medmänniskor.
Kan du tänka dig att inte ha råd att köpa julmat? Det är tyvärr verklighet för en hel del familjer i Sverige idag.
När Antony Robbins även kallad Tony Robbins, en mega coach i USA var liten så hade de inte råd att köpa mat inför jul. Strax före juldagen så knackade det på dörren. Familjens far öppnade dörren och där stod en korg med mat. Den julen fick hela familjen äta sig mätt. Denna gest satte starka minnen för Tony. När han senare fick råd att bjuda tillbaka eller rättare sagt bjuda andra familjer på samma sätt så gjorde han det. Fler och fler började hjälpa till och det växte mer och mer. Till slut startade han en stiftelse som heter Basket Brigade.
Idag finns Basket Brigade över hela världen. I Sverige finns två - Yes Group Sweden i Stockholm och Basket Brigade i Gävle
Yes Group Sweden arbetar bland annat med diakoner på Svenska Kyrkan för att komma i kontakt med behövande. För många är det en otrolig skam att inte kunna leva som andra. Vissa barnfamiljer köper dyra mobiltelefoner och dyra jackor istället för att köpa mat för att hålla skenet uppe och inte bli mobbade i skolan. Andra har inte ens råd med det.

Ingela-Janlert, Yes Group Sweden
Ingela på Yes Group Sweden tog kontakt med sin granne Magnus som driver ICA Fältöversten i Stockholm. De har de senaste 8 åren hjälpt med att sälja varorna till deras inköpspris. I år var det dessutom Pågens, ICA Centralt och Skånemajerier som gav vissa produkter helt kostnadsfritt.
- Mjölk
- Julmust
- Godis
- Köttbullar
- Skinka
- 2 sortes sill
- Risgrynsgröt
- Prinskorv
- Morötter
- Ost
- Rökt lax
- Pasta
- Vörtbröd
- Ägg
- Allt i en papperspåse.
Klicka här för att hjälpa till eller kontakta Peter 070-8403191 om du har råvaror.
Du kan hjälpa till!
Vi på Grillbloggen hjälper till där vi kan. Vi kan säkert göra mer och vår förhoppning är att du också kan göra det. Våra event kunder och kontakter med importörer, tillverkare, distributörer och andra sponsorer kommer att göra det möjligt att nå ut till ännu fler behövande.
- Vi söker efter företag som vill skänka 600 produkter
- Köp en matkasse (eller 10)
- Hjälp till att packa påsar
- Hjälp till att köra ut påsar
- etc.
Klicka här för att hjälpa till eller kontakta Peter 070-8403191 om du har råvaror.
Se mer om Basket Brigade
https://mitti.se/nyheter/matkassar-behovande-godare/?omrade=hela-stockholm
https://mitti.se/nyheter/hjaltar/mattade-hundratals-familjer/?omrade=ostermalm
https://mitti.se/nyheter/packar-matkassar-faltoversten/?omrade=ostermalm

ICA bidrog med 500 förpackningar ägg.

ICA bidrog med 500 förpackningar godis. Vad vore en jul utan godis?

Påsarna packades systematiskt.

Här är några av alla som hjälpte till att packa påsar och körde ut maten direkt till familjerna.

Pågen bidrog med både saffransgifflar och deras goda Lingon Grova.

Många påsar blir det. Men det räcker inte till alla som har behov.

ICA bidrog med 500 förpackningar pastasås.

Skånemejerier sponsrade 500 liter mjölk.
Klicka här för att hjälpa till eller kontakta Peter 070-8403191 om du har råvaror.