Årets upplaga av Korvfestivalen gick av stapeln på Munchenbryggeriet. Tidigare har festivalen legat ute i Nacka Strand.
En annan nyhet var att festivalen öppnade redan på fredagen för afterwork besökare. Lördagen var mer inriktad för korvälskare och söndagen för familj och barn.
Lokalen var luftig med högt i tak. Vid en första anblick kändes korvfestivalen som mindre med färre utställare, vilket Fredrik Rumenius ansvarig för marknad & PR också bekräftade. Men efter nästan en hel lördag på plats måste jag säga att lokalen och antalet utställare var perfekt. Vi hann inte besöka alla utställare under vårt besök men är mycket nöjda ändå.
Det främsta korvtillbehöret – ölen fick inte lika mycket plats på årets festival som tidigare. Men det gjorde inget. Festivalen är för korven i första hand och där lyckades man.
KORVAKADEMIENS HEDERSPRIS TILLDELADES BRANSCHPROFIL
Korvfestivalen gästades av näringsminister Ibrahim Baylan, som tillsammans med Christina Möller, Preses i Korvakademien, delade ut Korvakademiens prestigefyllda Hederpris till Birgitta Starck på Stensåkra Charkuteri & Deli.
BÄSTA KORVEN OCH BÄSTA KORVTILLBEHÖRET KORAT AV BESÖKARNA
Under Korvfestivalen fick alla besökare möjlighet att rösta på den korv och det tillbehör som de tyckte smakade allra bäst. Efter att alla röster var kontrollräknade kunde det konstateras att det var mycket jämnt i toppen. Endast ett par röster skilde medaljörerna åt. De ärofyllda vinnarna blev som följer:
Årets Utställarkorv
- Guld: Salsiccia Eldost, Andersson & Tillman
- Silver: Black currant & Gran shots, Specialchark
- Brons: Jalaneno & Cheeskorv, Signal & Andersson
Årets Korvtillbehör
- Guld: Friterad surkål, Krubberiet
- Silver: Caramelised bacon and mustard, Per i Viken
- Brons: Surkålscoleslaw med Bacon, Signal & Andersson
Vi kommer gärna tillbaka till nästa korvfestival.
Se bilderna nedan filmen, från Korvfestivalen 2019
Klicka på bilden för att se filmen:
Eller se filmen och kommentera på YouTube här
Årets hederspris från Korvakademin utdelades till Birgitta Stark på Stensåkra Charkuteri & Deli AB, stort grattis önskar vi alla från Grillbloggen.
Jan Scherman och Christina Möller från Korvakademien var givetvis på plats. Peter Watz till höger.
En del av stora mässlokalen.
Peter och Peter Zanders från Gudruns och Christer Svantesson.