Besök hos Flaming Pig BBQ

13 juni 2015

Strax utanför Göteborg vid en golfbana ligger en restaurang som kan BBQ

Många restauranger kokar revbenen före de lägger dem på grillen och kör köttet i ugnen tills köttet är nästan klart för att sedan kör färdigt på grillen. Det ger ett bra resultat med det är inte genuin grillning.

Här på Flaming Pig BBQ är det på riktigt! Thomas och Jenny som driver restaurangen är riktiga grillers! De kör helgrillad gris på grillen! Inget fusk, bara riktigt BBQ!

Första gången jag träffade dem var Grill & BBQ SM i Kungsträdgården för ett par år sedan. De var med och visade Stockholmarna hur man ska grilla. Idag flyger folk in från världens alla hörn för att gå på deras utbildningar som de håller regelbundet.

Just i kväll har restaurangen grillfest med speciellt inbjudna gäster. Det är Grill & BBQ VM i helgen och kvällen före så bjöds det på Whole Hog, dvs en helgrillad gris. Det har tagit nästan 24 timmar för att få den klar. Thomas tillsammans med två vänner har vakat, förberett kol, moppat och haft en underbar natt. Bara för att vi också ska få en upplevelese. Vilket vi fick! Se filmen och bilderna nedan.

Är du i närheten av Sverige och är sugen på BBQ på riktigt - boka in dett besök hos dem! Det är det värt!

För mer information besök deras hemsida.

Här presenterar Thomas Eriksson Fröhlich grisen som har har tillagats på grillen i nästa 24 timmar.

 

FLAMING PIG BBQ 118

Ikväll är det bakom restaurangen som det händer.

 

FLAMING PIG BBQ 119

Doften är underbar! Det går inte att missa att Thomas och hans vänner verkligen kan detta med grill & BBQ.

FLAMING PIG BBQ 117

 

FLAMING PIG BBQ 113

Mikael Nilsson, Thomas Eriksson Fröhlich, Anders Lejonbjörn - det är dessa tre som har varit vaken hela natten och grillat! Riktiga Grillers!

FLAMING PIG BBQ 116

Här förbereder de kolen före man skyflar in den i grillen, under grisen.

FLAMING PIG BBQ 115

En smoker för "mindre" bitar. En hel gris rymms inte i denna men bringa, revben och andra detaljer görs här.

FLAMING PIG BBQ 114

FLAMING PIG BBQ 112

FLAMING PIG BBQ 106

Bringan (briskte) är klar!

FLAMING PIG BBQ 107

FLAMING PIG BBQ 108

Thomas visar hur den ska se ut när den är klar. Biten klarar dragtestet.

FLAMING PIG BBQ 109

Skivan ska hänga ihop när man hänger den på fingret.

FLAMING PIG BBQ 110

FLAMING PIG BBQ 111

FLAMING PIG BBQ 121

FLAMING PIG BBQ 122

FLAMING PIG BBQ 123

På restaurangen kan man också köpa Big Green Egg - en keramisk grill.

 

 

Grillbloggen

Peter Watz AB
Blåbärsvägen 22
181 64 Lidingö
070-8403191

Avdelningar
Copyright

Allt innehåll (texter, bilder, filmer) skyddas av upphovsrätten och ägs av Grillbloggen (Peter Watz AB) eller respektive rättighetsinnehavare (namnges där det är aktuellt.) Inget innehåll får kopieras, laddas ner eller på något annat sätt åter reproduceras på något sätt. Om så sker kommer vi debitera från 15.000 kr + moms per bild, text, film. Vill du använda vårt innehåll? Ta kontakt med Peter på 070-8403191 eller Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Vi är öppna för samarbeten. Du får gärna länka till denna sajt, du får gärna dela artiklar och tipsa dina vänner.